Historie - Žihelský smíšený pěvecký sbor

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

HistorieŽihelský pěvecký smíšený sbor byl založen v září 2009, kdy proběhla i jeho první zkouška. Zakladatelkou sboru a duchovní matkou je paní Martina Rambousková. Pěvecký sbor začínal se 24 členy. Do „rozjetého vlaku“ naskočil krátce před prvním vánočním koncertem v Žihli i kontrabasista Martin Pok. Po úspěšné premiéře, která se uskutečnila 20.prosince 2009 zájem o účinkování ve sboru vzrostl a přicházejí další posily.

V roce 2010 nazkoušel sbor i jeden jarní program, který odehrál na domácí půdě a v čase adventním pak proběhly tři koncerty. V roce 2011 absolvoval sbor úspěšné „Vánoční turné“ po západočeském kraji sérií sedmi koncertů. V březnu 2012 opouští sbor kontrabasista Martin Pok. Přichází dvě výrazné posily v podobě mužských hlasů. Kontrabas nahrazuje basová kytara v rukou Vladimíra Polgára a jako host vystupuje se sborem další klávesista Pavel Huda z Budětic u Sušice. Na podzim pak sbor vyjíždí s novým vánočním programem. Jedna ze zastávek je i v Anníně u Sušice, kde si se sboristkou Kamilou Kalousovou vystřihl duet „Nám se stalo něco překrásného“ sám filmový Lotrando – Jiří Strach. Vánoční šňůru ukončuje až tříkrálový koncert v Petrohradě.

„Filmové, televizní a muzikálové melodie“ – takový  je  podtitul jarních  koncertů  v  roce  2013.   Za  Jiřího Bláhu naskakuje jako výpomoc při několika koncertech výborný muzikant Jaroslav „Jimmi“ Randák. Žihelskému publiku se sbor představuje až v srpnu a to v rámci oslav výročí obce. Na podzim přicházejí tři výrazné posily mužských hlasů a sbor vyjíždí na turné, kdy během čtyř adventních neděl stihne odehrát 12 koncertů, z nichž poslední se uskuteční 22.prosince na domácí půdě – tedy v Žihli. Nutno podotknout, že tento koncert je pro sbor jubilejní – v pořadí padesátý. Ke konci roku 2013 má Žihelský sbor 43 členů včetně muzikantů a sbormistryně.

Rok 2014 zahajuje sbor v březnu, kdy se stává součástí hudebního tělesa v rámci masopustního průvodu v obci Horní Hradiště. V tomtéž měsíci vystupuje na plese Města Touškova. Při návratu z tohoto vystoupení pak nastává „hurá akce“, kdy členové sboru vybíhají z autobusu a přímo v hale Hlavního vlakového nádraží v Plzni odzpívají kolem jedenácté večerní píseň „Lev dnes v noci spí.“ O tomto počinu informuje následující dny Plzeňský deník, Rádio Kiss Proton i Plzeňský rozhlas. Léto je pak ve znamení soustředění v lázních Poděbrady. Čtyřdenní pobyt je završen koncertem v místním kostele. Už v červenci začíná vznikat vánoční program, protože je jasné, že listopad a prosinec stráví pětačtyřicetičlenný ansámbl na cestách. Ano, do čtyř adventních neděl si Žihelský sbor dovolil naskládat 17 koncertů.

Začátkem roku 2015 slaví sbor pětileté výročí svého trvání. V prvním pololetí se vedení sboru zabývalo především tím, aby se hudební těleso stalo samostatným právním subjektem. Od července 2015 se tato snaha proměnila ve skutečnost a sbor je Spolkem. Během srpna absolvuje 33 členů sboru letní soustředění v autocampu Annín, kde se již začíná připravovat na Vánoční tour 2015, které čítá 21 zastávek. 23.prosince sbor odehraje v pořadí jubilení 100. koncert a to přímo na domácí půdě.

Rok 2016 pokračuje úspěšně. Na jaře přichází Jaroslav Záhrobský a ujímá se rytmických nástrojů. Sbor v létě absolvuje své třetí soustředění, tentokrát se na čtyři dny usadí v malebné jihočeské Volyni. Třešničkou na dortu v rámci pobytu ve Volyni je setkání s režisérem Zdeňkem Troškou a osobní exkurze po filmové vesničce Hoštice. Na Vánoce je naplánováno 16 zastávek.

Na rok 2017 si sbor naplánoval soustředění v Děpoltovicích u Karlových Varů. Ještě před tím ale stihnul na domácí půdě odehrát benefiční koncert pro místní spolek Satan Bikers. V říjnu dostává Žihelský sbor nabídku účastnit se v červenci 2018 festivalu pěveckých sborů v jižní Francii, kterou přijímá. Vánoční Tour 2017 čítá 11 zastávek a v rámci koncertu v domovském kostele sv.Václava se sborem vystoupí i muzikálový a operní zpěvák Radim Schwab.

Léto 2018 je ve znamení cesty do francouzské Provence, kde v rámci festivalu vystupují žihelští na čtyřech koncertech a přiváží francouzskému publiku dávku českých písniček. V konkurenci ostatních sborů z Kanady, Švýcarska nebo Spojených států, kteří vsadili spíše na repertoár umírněný a chorálový, obstál Žihelský sbor skvěle. Každý z koncertů končí frenetickým potleskem vestoje. V rámci Vánočního Tour 2018 se sbor tentokrát zastavuje na šestnácti místech, v žihelském kostele si se sborem zazpívala i přední česká šansoniérka Naďa Válová.

Žihelský sbor rokem 2019 uzavírá svou první desetiletku a oslavy pojímá mohutně a velkolepě. Koncem září hostí a odehraje v západních Čechách dva koncerty s francouzským sborem Clair Matin z města Toulon. Prosinec je pak ve znamení vánočního turné, jehož vrcholem byl koncert 23.12.2019 v kostele sv.Václava v Žihli, kde sbor odehrál svůj doposud největší koncert. Hostem tohoto koncertu byla zpěvačka Bára Basiková.

Roky 2020 a 2021 výrazně poznamenala pandemie covid-19. Vánoční tour v roce 2020 bylo zrušeno úplně, v roce 2021 částečně. Sbor si ale nenechává ujít příležitost uspořádat alespoň tradiční letní soustředění – na Orlíku na Radavě a v jihočeské obci Habří. V rámci vánoční koncertu v Žihli v roce 2021 vystupují jako hosté se sborem saxofonista Vilém Šafařík a trumpetista Richard Bunda. Absenci zpívání si těleso vynahrazuje sérií jarních koncertů v roce 2022, mimo jiné na půdě Českého rozhlasu Plzeň v rámci akce „Den otevřených dveří“. Letní soustředění se odehrává v šumavské Železné Rudě. Na konci roku osmatřicetičlenný soubor zazpívá na čtrnácti zastávkách, hostem žihelského koncertu byl kytarista Vojtěch Šafařík.

V květnu roku 2023 přijali žihelští pozvání na společné vystoupení v Plzni s pěveckým sborem Andílci. V létě se namísto soustředění koná „jen“ dvoudenní výlet na Moravu a pak už všechno směřuje k přípravám Vánočního turné, které je na přání sboristů po letech poprvé ukončeno koncertem v Žihli a nepokračuje i po Štědrém dnu v dalších obcích a městech. Hostem na žihelském koncertu je Šárka Řehořková, která sbor doprovodí na zobcovou flétnu. Pěvecký sbor se také rozrůstá o nové členy a to především v mužské části sboru. Ke konci roku 2023 navštěvuje sbor 38 aktivních pěvců a muzikantů.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky