Historie - Žihelský smíšený pěvecký sbor

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Historie


Žihelský pěvecký smíšený sbor byl založen v září 2009, kdy proběhla i jeho první zkouška. Zakladatelkou sboru a duchovní matkou je paní Martina Rambousková. Pěvecký sbor začínal se 24 členy. Do „rozjetého vlaku“ naskočil krátce před prvním vánočním koncertem v Žihli i kontrabasista Martin Pok. Po úspěšné premiéře, která se uskutečnila 20.prosince 2009 zájem o účinkování ve sboru vzrostl a přicházejí další posily.

V roce 2010 nazkoušel sbor i jeden jarní program, který odehrál na domácí půdě a
v čase adventním pak proběhly tři koncerty.

V roce 2011 absolvoval sbor úspěšné „Vánoční turné“ po západočeském kraji sérií
sedmi koncertů. V březnu 2012 opouští sbor kontrabasista Martin Pok. Přichází dvě výrazné posily v podobě mužských hlasů. Kontrabas nahrazuje basová kytara v rukou Vladimíra Polgára a jako host vystupuje se sborem další klávesista Pavel Huda z Budětic u Sušice. Na podzim pak sbor vyjíždí s novým vánočním programem. Jedna ze zastávek je i v Anníně u Sušice, kde si se sboristkou Kamilou Kalousovou vystřihl duet „Nám se stalo něco překrásného“ sám filmový Lotrando – Jiří Strach. Vánoční šňůru ukončuje až tříkrálový koncert v Petrohradě.

„Filmové, televizní a muzikálové melodie“ – takový je podtitul jarních koncertů v roce
2013. Za Jiřího Bláhu naskakuje jako výpomoc při několika koncertech výborný muzikant Jaroslav „Jimmi“ Randák. Žihelskému publiku se sbor představuje až v srpnu a to v rámci oslav výročí obce. Na podzim přicházejí tři výrazné posily mužských hlasů a sbor vyjíždí na turné, kdy během čtyř adventních neděl stihne odehrát 12 koncertů, z nichž poslední se uskuteční 22.prosince na domácí půdě – tedy v Žihli. Nutno podotknout, že tento koncert je pro sbor jubilejní – v pořadí padesátý. Ke konci roku 2013 má Žihelský sbor 43 členů včetně muzikantů a sbormistryně.

Rok 2014 zahajuje sbor v březnu, kdy se stává součástí hudebního tělesa v rámci masopustního průvodu v obci Horní Hradiště. V tomtéž měsíci vystupuje na plese Města Touškova. Při návratu z tohoto vystoupení pak nastává „hurá akce“, kdy členové sboru vybíhají z autobusu a přímo v hale Hlavního vlakového nádraží v Plzni odzpívají kolem jedenácté večerní píseň „Lev dnes v noci spí.“ O tomto počinu informuje následující dny Plzeňský deník, Rádio Kiss Proton i Plzeňský rozhlas. Léto je pak ve znamení soustředění v lázních Poděbrady. Čtyřdenní pobyt je završen koncertem v místním kostele. Už v červenci začíná vznikat vánoční program, protože je jasné, že listopad a prosinec stráví pětačtyřicetičlenný ansámbl na cestách. Ano, do čtyř adventních neděl si Žihelský sbor dovolil naskládat 17 koncertů.

Začátkem roku 2015 slaví sbor pětileté výročí svého trvání. Důstojné akce se kromě sboru zúčastnili i milí hosté pan starosta obce Žihle František Procházka, ředitelka ZŠ Žihle Mgr.Hana Baborová, vedoucí úseku sociální péče DPS Kralovice Libor Formánek nebo redaktor Českého rozhlasu Plzeň Lukáš Milota. V prvním pololetí se vedení sboru zabývalo především tím, aby se hudební těleso stalo samostatným právním subjektem. Od července 2015 se tato snaha proměnila ve skutečnost a sbor je Spolkem. Během srpna absolvuje 33 členů sboru letní soustředění v autocampu Annín, kde se již začíná připravovat na Vánoční tour 2015, které čítá 21 zastávek. 23.prosince sbor odehraje v pořadí jubilení 100.koncert a to přímo na domácí půdě.

Rok 2016
pokračuje úspěšně. Na jaře přichází Jaroslav Záhrobský a ujímá se rytmických nástrojů. Sbor v létě absolvuje své třetí soustředění, tentokrát se na čtyři dny usadí v malebné jihočeské Volyni. Třešničkou na dortu v rámci pobytu ve Volyni je setkání s režisérem Zdeňkem Troškou a osobní exkurze po filmové vesničce Hoštice. Na Vánoce je naplánováno 16 zastávek.


Na rok 2017 si sbor naplánoval soustředění v Děpoltovicích u Karlových Varů. Ještě před tím ale stihnul na domácí půdě odehrát benefiční koncert pro místní spolek Satan Bikers. V říjnu dostává Žihelský sbor nabídku účastnit se v červenci 2018 festivalu pěveckých sborů v jižní Francii, kterou přijímá. Vánoční Tour 2017 čítá 11 zastávek a v rámci koncertu v domovském kostele sv.Václava se sborem vystoupí i muzikálový a operní zpěvák Radim Schwab.

Léto 2018 je ve znamení cesty do francouzské Provence, kde v rámci festivalu vystupují žihelští na čtyřech koncertech a přiváží francouzskému publiku dávku českých písniček. V konkurenci ostatních sborů z Kanady, Švýcarska nebo Spojených států, kteří vsadili spíše na repertoár umírněný a chorálový, obstál Žihelský sbor skvěle. Každý z koncertů končí frenetickým potleskem vestoje. V rámci Vánočního Tour 2018 se sbor tentokrát zastaví na šestnácti místech. Rok 2019 bude pro sbor spíše odpočinkovým. Během roku bude šetřit síly na mohutné oslavy deseti let od svého založení.


Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky